OSNIVAČ “SAL PARADISE”
Zemlja porekla: Nemačka
Početak studija: Septembar 2021
Industrija: Moda
„KADA VIDITE OVU DEGRADACIJU ŽIVOTNE SREDINE I SHVATITE DA JE TO VAŠ DOM, UZIMATE TO LIČNO.“
Nina Euler Vestey, koja je započela svoje putovanje u “Global School for Entrepreneurship” 2021. godine, kuje budućnost kupaćih kostima svojim inovativnim projektom koji nastoji da preispita način na koji gledamo na održivost. Ona pripisuje inspiraciju za svoj projekat svom detinjstvu provedenom na Majorci, vođenom neizbrisivom čežnjom da zaštiti ostrvo koje ju je podiglo. Sa temeljima njenog poslovanja formiranim tokom pohađanja srednje škole u Švajcarskoj uz podršku “Global School for Entrepreneurship”, Nina svoju viziju kompanije za kupaće kostime “Cradle-to-Cradle” pretvara u stvarnost.
WATCH THE PODCAST
KAŽITE NAM NEŠTO VIŠE O VAŠEM PROJEKTU
„Želela sam da se fokusiram na ideju koja bi pomogla životnoj sredini, pa sam se odlučila za brend kupaćih kostima “od kolevke do kolevke”. U suštini, danas ne postoje održivi kupaći kostimi, a sam pojam “održivosti” se ovih dana tako lako koristi. „Održivo“ danas koristi materijal pod nazivom Econyl, koji je napravljen od regenerisanih ribarskih mreža i plastike ponovo uhvaćene iz okeana. Oni menjaju te plastike u novu nit, a zatim ih kombinuju sa normalnim poliesterom ili elastanom. Ovaj elastan nije održiv, to je samo normalan elastan koji se koristi iz dana u dan, tako da se ne može reciklirati kao Econyl. U osnovi prave se kupaći kostimi koji su „održivi“ jer se koristi Econyl, ali kada je u kombinaciji sa elastanom, on je kao i svaki drugi kupaći kostim. Sve što radite je da date mrežama za pecanje i plastičnim bocama još jedan životni ciklus na tržištu, ali će svejedno završiti na deponiji ili spaljeni. Moj plan, koristeći dizajn “od kolevke do kolevke”, je da napravim ciklus u kome se kupaći kostimi prave od Econyl-a i elastana “od kolevke do kolevke”, da pređem na fazu upotrebe, a kada korisnik završi sa njim, može da pošalje kupaći kostim nazad gde se materijali koji su ušli u izradu kupaćeg kostima mogu depolimerizovati u hranljive materije ponovljivih niti i napraviti novi kupaći kostim. To je ciklus zatvorene petlje, i to je zaista održivo."
ZAŠTO STE IZABRALI GLOBALNU ŠKOLU?
Druge tradicionalne institucije mi ne odgovaraju. Išla sam u netradicionalnu srednju školu, tako da sam mnogo pragmatičnija kada je u pitanju primanje i zadržavanje informacija. Moj stil učenja je praktičan, praktična sam i učim stvari kroz stvarno iskustvo. Za tradicionalno obrazovanje dobijate mnogo informacija, morate naučiti da ih zadržite, a onda ih morate povratiti za testove. Umesto toga, tražila sam škole koje su sledile praktični narativ. Mislila sam da je posao koji sam započela u srednjoj školi možda nešto što bih mogla da nastavim, pa sam želela da to dalje istražim. Moja mama i ja smo istraživale, tražile da li postoje kursevi koji bi vam omogućili da nastavite i razvijete svoj posao, i tako smo došli u Globalnu školu.
ŠTA VAM SE SVIĐA U GLOBALNOJ ŠKOLI?
Zaista mi se sviđa činjenica da u velikoj meri kontrolišete svoje obrazovanje. Vi ste odgovorni za posao u koji ulažete. I dok su resursi uvek tu za vas, na kraju krajeva, sve je na vama. U ovoj školi vi ste taj koji mora da primeni stečeno znanje, što se oseća gotovo oslobađajuće. Ne postoje nastavnici koji će vas pratiti i proveravati „da li korisitite svoje stečeno znanje“, to je u velikoj meri na vama. Kada odrastete sa osećajem kontrole nad sobom i svojim uspehom u okviru projekta, smatram da je to veoma motivišuće. I dok ste u velikoj meri zaduženi za svoju sudbinu, uvek imate sigurnosnu mrežu mentora koji su tu kada vam zatrebaju.