Prijavi se za informacije o stipendijama.
FINANSIRANJE
Vrste stipendija za studiranje u inostranstvu razlikuju se u zavisnosti od univerziteta i zemlje, ali se uglavnom dele na 4 tipa:
- Socijalne stipendije za studiranje u inostranstvu: zasnivaju se na porodičnim prihodima, a prilikom konkurisanja se dostavljaju i određena finansijska dokumenta o prihodima od radnog odnosa roditelja, privatnog biznisa, nekretnina i sl.
- Akademske stipendije za studiranje u inostranstvu: dodeljuju se na osnovu odličnog rezultata diplome srednjeg ili visokog obrazovanja sa mogućnošću produženja za naredne godine uz održavanje visokog akademskog uspeha.
- Stipendije za studiranje u inostranstvu na konkursnoj osnovi: prijavljivanje je moguće uz prilaganje autorskog motivacionog eseja, videa ili druge vrste projekta.
- Sportske stipendije za studiranje u inostranstvu: za kandidate sa odličnim sportskim dostignućima na nacionalnom i međunarodnom nivou. Često je potreban dokaz izvrsnosti u određenom sportu, koji može biti u obliku video snimka ili preporuke trenera.
Kada govorimo o studentskim kreditima, odnosno kreditima, za studiranje u inostranstvu, mislimo na one koje odobrava država ili vladine organizacije. Ovo je vrsta finansiranja koja najčešće pokriva školarinu, odnosno njen puni ili delimični iznos. Uslovi za otplatu su povoljni - uz nižu kamatu i na određeno vreme. Dve najpopularnije zemlje sa studentskim kreditima i stipendijama za studiranje u inostranstvu su Holandija i Velika Britanija. Kredit odobren za školarinu u Holandiji ima kamatnu stopu od 0% za 2021. godinu i počinje da se otplaćuje 2 godine nakon završetka studija. Ova vrsta pomoći je dostupna samo domaćim i studentima sa državljanstvom neke od zemalja EU. U Velikoj Britaniji krediti su dostupni samo domaćim studentima. Uprkos tome, postoji veliki broj stipendija za studiranje u inostranstvu u Velikoj Britaniji koje znatno olakšavaju finansijski aspekt studiranja onima koji biraju UK kao destinaciju za nastavak visokog obrazovanja.
Finansiranje troškova života tokom studiranja u inostranstvu često je uslovljeno ispunjenjem određenih uslova. Socijalne politike zemalja kao što su Holandija i Danska imaju za cilj da obezbede finansijsku pomoć koja se može povezati sa kombinacijom rada sa nepunim radnim vremenom i redovnog univerzitetskog obrazovanja, kao i sa fiksnim pragom maksimalnog porodičnog prihoda. U ostalim slučajevima studenti mogu da konkurišu za finansiranje dela mesečne zakupnine za smeštaj ili studentski dom. Takođe postoje mogućnosti za finansiranje životnih troškova od privatnih, dobrotvornih organizacija ili fondacija koje nisu povezane sa određenim univerzitetom ili kursom studija.